Domov arrow Kultúra arrow Pamiatky arrow Kostol sv.Anny
Kostol sv.Anny
Kostol sv. Anny

Kostol zasvätený rodičom Panny Márie sv. Joachimovi a Anne v Hornej Štubni bol postavený v roku 1650 na mieste staršieho dreveného kostola, ktorý sa spomína ešte v roku 1620 ako kostol Najsvätejšej Trojice.

VchodPôvodná veža je z roku 1657. V roku 1673 bola čiastočne upravená a nadstavená. Kostol bol postavený v renesančnom slohu. Je trojloďový so svätyňou trojbokého uzáveru, predstavanou vežou. Na ľavej strane svätyne je prístavba sakristie.pri pravej bočnej lodi je novšia vstupná predsieň.

Hlavný oltár, bočný oltár a kazateľnicu vytvoril v roku 1901 tirolský majster Runggaldier. Plastiky sú staršie, z XVII. storočia. Oltár Panny Márie zhotovil známy moravský drevorezbár Břetislav Kafka.

Vo veži kostola sú umiestnené štyri zvony z roku 1928. Prvé zvony boli po ich puknutí preliate a za prvej svetovej vojny zrekvirované. Nové zvony boli uliate v roku 1922. Tieto sa počas požiaru v roku 1927 roztopili a zničili.

Kostol je evidovaný ako kultúrna pamiatka. Je postavený na mieste približného stredu obce s vyznačenou nadmorskou výškou 648 m.

 

                    

Po opravách fasády a nátere časti strechy sa v roku 2011 uskutočnila rozsiahla rekonštrukcia vnútorných priestorov. V kostole je nová elektroinštalácia, nová spovedeľnica, vymenené sú lavice a obklady.

Fotodokumentácia pôvodných vnútorných priestorov a zrekonštruovaných priestorov sa nachádza v menu fotoalbumy - obec a okolie - kostol.